MAKARNA DEĞERLENDİRMESİ

İster çalışan  kadın, ister ev hanımı olalım farketmiyor, zamanımızın büyük çoğunluğunu mutfakta geçiriyoruz. Saatlerce uğraştığımız bir yemeğin çok çabuk tüketilmesi, hiç kalmaması bizleri mutlu ediyor. Peki ya hepsinin yenmeyip bir kısmının artması eminim beni olduğu kadar sizleride üzüyordur. Ben kalan yemeğin ziyan edilmesini, çöpe gitmesini  hiç sevmiyorum. Harcadığım zamana, verdiğim emeğe çok üzülüyorum. Tabii birde maddi yönü var bunun. Ayrıca bir lokma ekmeği bile bulmakta zorlanan insanlar ve onların çocukları geliyor aklıma. Afrikada' ki çocuklar falan derken hemen çözümler üretmeye başlıyorum. Aslında elimden geldiğince tam ölçü yapmaya çalışıyorum yemekleri. Genelde de elimin ayarı iyidir bu konuda. Ama bazen farklıda olabiliyor tabii.  Ayar kaçıveriyor. Böyle durumlarda nasıl yapsamda değerlendirsem yolları düşünülmeye başlanıyor.  :)  Geçenlerde yine böyle makarna yaptım, gerçi ben makarnayı hep fazla yaparım zaten. Normalde bir paket makarnanın yarısı yetiyor bize ben genelde paketin tamamını yaparım. Yiyeceğimiz kadarını kızdırdığım yağda bir iki çeviririm kalanını normal olarak yağlayıp kapaklı bir kabın için de dolapta saklarım. Böylece hem zamandan, hem de enerjiden tasarruf etmiş olurum. Yine böyle bir paket (500 gr) makarnayı kaynattım. Kalabalıktık o gün yenir diye hepsini akşam için hazırladım. Ama yenmedi tabii, bende kalanını dolaba kaldırdım ertesi gün yeriz dedim. Ama yine yenmedi. Böylece bir kaç gün süründü canım makarna dolapta. Baktım olmayacak en iyisimi ben bu makarnayı fırında değerlendireyim dedim. Ve öylede yaptım nefiss oldu. Sizede tavsiye ederim. İşte tarifi, yalnız elimizde kalan makarnayı değerlendireceğimiz için belli bir ölçümüz yok. Artık sizin elinizde ne kadar kaldıysa ölçüleri ona göre değerlendirirsiniz. Benim markanamdan 5 adet güveç kabı çıktı. Bunun içinde yaklaşık 1 su bardağı krema kullandım. Rendelenmiş kaşarıda siz arzunuza ve damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Şimdiden ellerinize, emeğinize sağlık.

Krema ve baharatlarlabtatlandırılmış, kaşarla lezzetine lezzet katılmış fırın makarna
Kurabiyecimiss
http://kurabiyecimiss.blogspot.com/2016/02/makarna-degerlendirmesi.html

MALZEMELER

Makarna
Krema
Kekik, karabiber, pul biber
Kaşar peyniri (rendelenmiş)
Tuz

Kurabiyecimiss
http://kurabiyecimiss.blogspot.com/2016/02/makarna-degerlendirmesi.html

YAPILIŞI

Daha önce pişirdiğimiz ve tamamını tüketemediğimiz makarnamızı derin bir kaba alıyoruz. Kremamızı ekleyip, damak tadımıza göre tuzu ve baharatları koyuyoruz.iyice karıştırıp güveç kaplarımıza paylaştırıyoruz. Üzerlerine rendelenmiş kaşar peyniri koyup pul biber serpiştiriyoruz. 200 dereceye ayarladığımız fırınımızda kaşar peynirleri eriyip üzerleri kızarıncaya kadar pişiriyoruz. Fırından çıkardığımız makarnamızı sıcak olarak servis yapıyoruz.    AFİYET OLSUN...  :)

Kurabiyecimiss
http://kurabiyecimiss.blogspot.com/2016/02/makarna-degerlendirmesi.html

ÖNERİ;

Dilerseniz kuşbaşı doğranmış hafif sotelediğiniz tavuk ve mantar ekleyerek, kalan makarnanızı bir şölene döndürebilirsiniz. Dışarıda yediğiniz makarnayı aratmayacaktır garanti ederim. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.